Parafia św. Józefa Oblubieńca NMP
   w
   Baranowie


Dzwon Św. Józefa


 

F:\DCIM\101MSDCF\DSC00935.JPG
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  Wizerunek św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus, a w prawej dłoni trzyma lilię – symbol niewinności i czystości, jednak też można interpretować ten symbol kwiatowy jako Najświętszą Maryję Pannę, Oblubienicę św. Józefa – Niepokalaną, zawsze Dziewicę, Matkę Mesjasz, naszego Pana Jezusa Chrystusa .

  Pod wizerunkiem imię Parafii i rok odlania dzwonu.

  Dzwon został wykonany przez „Odlewnie Dzwonów Braci Kruszewskich” w Węgrowie, a pośrednikiem, który dostarczył dzwon i cała elektronikę tegoż była firma „Prais” z Poznania.

  Dzwony są szczególnym elementem każdego kościoła. Najczęściej wiszą zamknięte w wieżach kościelnych i dzwonnicach, gdzieś wysoko ponad naszymi głowami, niewidzialne dla naszych oczu. Jedynie docierający do nas głos bicia dzwonów zdradza nam ich istnienie.

  Bezprzekładniowy napęd dzwonu MOVOTRON łączy silnik liniowy i bezstykowy czujnik zbliżeniowy. System umożliwia zaprogramowanie poszczególnych faz rozruchu dzwonu, jego pełnej pracy i hamowania. Bezpieczeństwo dzwonienia zapewnione jest przez mikroprocesor, który analizuje całą pracę dzwonu. Movotron zalecany jest przede wszystkim przy zabytkowych dzwonnicach, gdzie nadmierne drgania mogą szkodzić murom. Automatyczne załączenie dzwonów odbywa się poprzez sterownik Tempus z programem rocznym lub za pomocą pilota.

F:\DCIM\101MSDCF\DSC00936.JPG

Zdjęcie upamiętniające pełną nazwę parafii pod płaskorzeźbą.

Dzwon 500kg, 92 cm, ton A + serce + jarzmo

Napęd elektromagnetyczny MOVOTRON II BC-11

Sterownik TEMPUS + antena DCF (zegar matka)

Sterowanie radiowe CARDINI 4k

F:\DCIM\101MSDCF\DSC00938.JPG

 Na przeciwległej stronie dzwonu umieszczona jest nazwa fundatorów, czyli parafian Baranowa i Chyb. Proszę zwrócić uwagę, nie jest napisane mieszańców Baranowa i Chyb, parafian, co dla potomnych jest bardzo ważną wskazówką.

Poniżej symbole wykonawcy dzwonu.

 

F:\DCIM\101MSDCF\DSC00939.JPG

 

Rzut fotograficzny – z góry na wpis, ale i też

.F:\DCIM\101MSDCF\DSC00931.JPG

Strona tzw. czysta, jak i przeciwległa, a od strony południowej i północnej są odlewowe wpisy, o który była mowa wyżej.

Rzeźba Św. Józefa z 12. letnim Jezusem, umieszczona w prezbiterium kościoła, spogląda z radością na dzwon św. Józefa z Dzieciątkiem Jezus. F:\DCIM\101MSDCF\DSC00933.JPG

 

Powrót